Muzejní noc 2018

muzejni noc 2018

Ukázky řemesel a dílny pro děti v Domě gobelínů

ukazky remesel

Výstava Háčkované pohádky

hackovane pohadky

Folklorika Tajemství gobelínů

folklorika

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

Kniha Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

tip: pro přehrání klikněte na obrázek

Restaurování

Od počátku 60. let je součástí pracovní náplně jindřichohradecké dílny restaurování historických gobelínů. Není to práce jednoduchá, protože velké množství gobelínů bylo v minulosti značně poškozeno, a to nejen přirozeným stárnutím materiálu, ale také nešetrným zacházením. Jsou známy případy, kdy gobelíny byly rozstříhány a použity jako tapety, případně do nich byly vyříznuty otvory pro okna či dveře apod. Obnovit takto poničená díla je práce velmi náročná a zdlouhavá. Existuje několik způsobů restaurování. V jindřichohradecké dílně se používá ten, při němž jsou nejdřív nastaveny chybějící osnovní niti a pak se barevný útek protahuje jehlou tak, aby dotvořil vzor v původní formě. Tento zde užívaný způsob restaurování byl nazýván metodou neznatelné retuše. Pro osnovní i útkový materiál, který byl do poškozených míst tapisérií doplňován, se užíval materiál vždy totožný s původním originálním, tedy vlna byla doplňována vlnou, hedvábím apod. Jako první byly ve zdejší dílně restaurovány potahy slohového nábytku z Pražského hradu a potom následovala celá řada figurálních gobelínů ze sbírek různých českých muzeí a památkových objektů.

V 90. letech řešily místní restaurátorky pod vedením ředitele Mgr. Jana Fidlera a Mgr. Kateřiny Cichrové z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích státní vědecký úkol Ministerstva kultury České republiky s názvem „Nová metoda restaurování historických tapisérií…“. V tomto úspěšném pětiletém projektu se vyřešily různé nové metody restaurování a konzervace historických textilií počínaje šitými skeletážemi apod. Od té doby jindřichohradecké restaurátorky velmi přesvědčivě restaurují i velice jemné tapisérie, výšivkové a gobelínové potahy historického sedacího nábytku, historické koberce atd. Jsou kvalitními restaurátorkami a zároveň vynikajícími tkadlenami nových tapisérií, takže dokážou jedinečně provádět například i rozsáhlé rekonstrukce chybějících částí historických textilií. Kvalita této práce nemá obdoby.

Od počátku 60. let minulého století až dosud byly v jindřichohradeckých dílnách zrestaurovány desítky historických tapisérií, mnoho výšivkových i gobelínových potahů historického sedacího nábytku, množství historických orientálních koberců a jiných textilií. Objednateli těchto prací byly české památkové státní instituce, zastupitelské úřady různých států, jako např. Velvyslanectví U.S.A. v Praze a Vídni, různí soukromí sběratelé z České republiky i ze zahraničí. Velice důležité a zajímavé jsou od počátku 90. let dosud restaurátorské práce prováděné pro tradiční vídeňské uměleckořemeslné firmy.

Z posledních restaurátorských prací uvádíme:

  • restaurování historické velkoplošné tapisérie „Kimónova bitva“ z počátku 18. stol. z majetku Moravské galerie v Brně
  • restaurování několika historických tapisérií z poloviny 17. stol. z cyklu „Jezdecká škola“ ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou
  • restaurování renesanční tapisérie „JAGDT“ z 2. Poloviny 16. Století ze soukromého majetku ve Vídni
  • restaurování velkoplošné historické tapisérie z poloviny 17. Století s názvem „Předávání odznaku“ ze státního zámku Hluboká nad Vltavou, vytvořeno dle výtvarného návrhu P. P. Rubense
  • osm barokních velkoplošných tapisérií ze soukromé svírky sběratele v Praze
  • dva velkoplošné vázané koberce ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou