VIDEO Muzeum Gobelínů

muzeum gobelinu

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

kudyznudy-RGB

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

Restaurování

Od počátku 60. let je součástí pracovní náplně jindřichohradecké dílny restaurování historických gobelínů. Není to práce jednoduchá, protože velké množství gobelínů bylo v minulosti značně poškozeno, a to nejen přirozeným stárnutím materiálu, ale také nešetrným zacházením. Jsou známy případy, kdy gobelíny byly rozstříhány a použity jako tapety, případně do nich byly vyříznuty otvory pro okna či dveře apod. Obnovit takto poničená díla je práce velmi náročná a zdlouhavá. Existuje několik způsobů restaurování. V jindřichohradecké dílně se používá ten, při němž jsou nejdřív nastaveny chybějící osnovní niti a pak se barevný útek protahuje jehlou tak, aby dotvořil vzor v původní formě. Tento zde užívaný způsob restaurování byl nazýván metodou neznatelné retuše. Pro osnovní i útkový materiál, který byl do poškozených míst tapisérií doplňován, se užíval materiál vždy totožný s původním originálním, tedy vlna byla doplňována vlnou, hedvábím apod. Jako první byly ve zdejší dílně restaurovány potahy slohového nábytku z Pražského hradu a potom následovala celá řada figurálních gobelínů ze sbírek různých českých muzeí a památkových objektů.

V 90. letech řešily místní restaurátorky pod vedením ředitele Mgr. Jana Fidlera a Mgr. Kateřiny Cichrové z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích státní vědecký úkol Ministerstva kultury České republiky s názvem „Nová metoda restaurování historických tapisérií…“. V tomto úspěšném pětiletém projektu se vyřešily různé nové metody restaurování a konzervace historických textilií počínaje šitými skeletážemi apod. Od té doby jindřichohradecké restaurátorky velmi přesvědčivě restaurují i velice jemné tapisérie, výšivkové a gobelínové potahy historického sedacího nábytku, historické koberce atd. Jsou kvalitními restaurátorkami a zároveň vynikajícími tkadlenami nových tapisérií, takže dokážou jedinečně provádět například i rozsáhlé rekonstrukce chybějících částí historických textilií. Kvalita této práce nemá obdoby.

Od počátku 60. let minulého století až dosud byly v jindřichohradeckých dílnách zrestaurovány desítky historických tapisérií, mnoho výšivkových i gobelínových potahů historického sedacího nábytku, množství historických orientálních koberců a jiných textilií. Objednateli těchto prací byly české památkové státní instituce, zastupitelské úřady různých států, jako např. Velvyslanectví U.S.A. v Praze a Vídni, různí soukromí sběratelé z České republiky i ze zahraničí. Velice důležité a zajímavé jsou od počátku 90. let dosud restaurátorské práce prováděné pro tradiční vídeňské uměleckořemeslné firmy.

Z posledních restaurátorských prací uvádíme:

  • restaurování historické velkoplošné tapisérie „Kimónova bitva“ z počátku 18. stol. z majetku Moravské galerie v Brně
  • restaurování několika historických tapisérií z poloviny 17. stol. z cyklu „Jezdecká škola“ ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou
  • restaurování renesanční tapisérie „JAGDT“ z 2. Poloviny 16. Století ze soukromého majetku ve Vídni
  • restaurování velkoplošné historické tapisérie z poloviny 17. Století s názvem „Předávání odznaku“ ze státního zámku Hluboká nad Vltavou, vytvořeno dle výtvarného návrhu P. P. Rubense
  • osm barokních velkoplošných tapisérií ze soukromé svírky sběratele v Praze
  • dva velkoplošné vázané koberce ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou