VIDEO Muzeum Gobelínů

muzeum gobelinu

VIDEO Muzejní noc, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2018

muzejni noc 2018

VIDEO ČT, Folklorika, Tajemství gobelínů, 2018

folklorika

VIDEO Výstava Vladimír Holub, 2017 úvodní slovo F. X. Doležal

vladimir holub

VIDEO ČT, Tamtam, Výstava Háčkované pohádky, 2017

hackovane pohadky

VIDEO Adventní program, ukázky řemesel a dílny pro děti, 2015

ukazky remesel

kudyznudy-RGB

KNIHA Josef Müller

cesky-rozhlas-logo2

Projekt IOP

„ Národní muzeum fotografie a dílna tapisérií – centrum původních řemesel a unikátních technologií“,
Registrační číslo projektu: CZ.1.06/5.1.00/01.05935

Projekt Města Jindřichův Hradec, který byl za významné podpory spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci Integrovaného operačního programu, byl prvním z dokončených projektů v oblasti podpory: Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. Předmětem projektu s termíny realizace 7/2007 – 12/2011 byla komplexní obnova bývalého zámeckého pivovaru (NKP), ale i částečná obnova nemovitých kulturních památek - jezuitské koleje a jezuitského semináře. Cílem projektu je vytvoření podmínek pro oživení těchto památek a následné jejich využití pro poskytování kulturních a vzdělávacích služeb určených pro širokou veřejnost. Realizací projektu je uskutečněna myšlenka vybudování „centra původních řemesel a unikátních technologií“, jehož zásluhou dojde k záchraně, uchování a dalšímu rozvíjení kulturního dědictví České republiky.

V tomto centru jsou prezentována tradiční řemesla z dob minulých, která pomalu upadají v zapomnění. V zámeckém pivovaru se návštěvníci seznámí se samotnou výrobou a ručním tkaním tapisérií a zároveň zde naleznou rozsáhlou výstavní expozici zahrnující dobové tkalcovské stavy a exponáty z dílny Marie Hoppe Teinitzerové. Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel vyjma výstavní činnosti pořádá v prostorách obnovené národní kulturní památky kurzy tkaní, ale i další workshopy vztahující se k textilní ruční tvorbě. V obnovených prostorách jezuitské koleje se mohou návštěvníci seznámit s činností
Muzea fotografie a moderních obrazových médií, které připravilo v letošním roce 10 fotografických výstav, ale i nově zpřístupnilo veřejnosti unikátní fotografické přístroje a materiály ze sbírek Národního technického muzea. Muzeum Jindřichohradecka působící v jezuitském semináři díky rozšíření svých výstavních prostor mohlo veřejnosti představit své jedinečné exponáty, které uchovávalo ve svých depozitářích. K nejzajímavějším novým expozicím patří rozsáhlá sbírka šicích strojů zn. LADA, sbírka lidových betlémů či jedinečná expozice věnovaná surrealistovi světového věhlasu Vladimírovi Holubovi a mnohé další.

V prvním roce udržitelnosti projektu navštívilo výše obnovené památky k 30. 9. celkem 35 721 návštěvníků a zároveň celkem 379 zájemců se zúčastnilo pořádaných kurzů, workshopů a seminářů.

Přijďte se podívat i Vy. Těšíme se na Vaši návštěvu v příštím roce 2013.

Bližší informace o nabízených službách v rámci projektu naleznete: www.dumgobelinu.cz, www.mjh.cz, www.nmf.cz.


Celkové výdaje projektu: 159 465 738 Kč
Poskytnutá výše prostředků z Evropského společenství 130 993 764 Kč
Celková maximální výše prostředků ze státního rozpočtu 23 116 547 Kč

iop 1